Problemy z mikrofalowka Oto najczęstsze przyczyny awarii

Problemy z mikrofalówką? Oto najczęstsze przyczyny awarii

Kuchenka mikrofalowa jest jednym z najczęściej używanych urządzeń w naszych kuchniach. Pozwala nam w błyskawiczny sposób podgrzać danie, bez konieczności używania tradycyjnej kuchenki i bez brudzenia garnków. Podstawą jej długiego użytkowania jest postępowanie według instrukcji obsługi oraz utrzymywanie jej w czystości. Naprawa elektrycznych urządzeń kuchennych może być wykonywana samodzielnie. Należy tylko mieć na uwadze, że firma, która profesjonalnie zajmuje się tego typu pracami dysponuje doświadczeniem i zdecydowanie większym dostępem do oryginalnych części zamiennych. A jakie są najczęstsze przyczyny awarii kuchenek mikrofalowych? I jak im zaradzić?

Kuchenka mikrofalowa nie grzeje

Za grzanie naszych potraw odpowiedzialny jest magnetron. Jeżeli dojdzie do jego awarii, produkty będą podgrzane za mało lub wcale. Przyczyną może być poluzowanie kabli zamocowanych do magnetronu, wówczas powinno pomóc odpowiednie ich poprawienie. Jeżeli problem nadal występuje, warto przyjrzeć się płytce mikowej. Jest to element, który często ulega uszkodzeniu. Na szczęście nie jest to droga część i nie nastręcza większych problemów z samodzielną wymianą. Jeżeli te sposoby zawiodą, najprawdopodobniej doszło do awarii samego magnetronu i nie pomoże nic innego jak jego wymiana na nowy.

Z kuchenki mikrofalowej unosi się dym

Przyczyn może być wiele. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wnętrze mikrofalówki jest utrzymane nienagannej czystości. Dymienie może być spowodowane np. nagrzewaniem się tłuszczu. Warto również przyjrzeć się, czy elementy izolujące nie wymagają wymiany.

Kuchenka mikrofalowa iskrzy

W pierwszej kolejności należy wyłączyć kuchenkę i sprawdzić, czy nie włożyliśmy do środka metalowych naczyń. Jeżeli nie, wówczas przyczyną może być przepalona płytka mikowa i trzeba będzie ją wymienić. Należy również zwrócić uwagę, czy nie doszło do zadrapań farby wewnątrz kuchenki mikrofalowej, ponieważ odsłonięty metal również może powodować iskrzenie.

Podsumowanie

Aby cieszyć się naszą mikrofalówką przez długi czas, warto poświęcić trochę energii na jej odpowiednią konserwację i zachowanie jej w czystości. Jeżeli jednak już dojdzie do jej awarii warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która się tym zajmuje. Samodzielna naprawa elektrycznych urządzeń kuchennych może być często czasochłonna, mało efektywna i prowadzi do utraty gwarancji producenta.