O czym pamietac, ustawiajac lodowke w pomieszczeniu

O czym pamiętać, ustawiając lodówkę w pomieszczeniu?

Lodówka to podstawowe urządzenie w każdym domu. Dzięki niej mamy dostęp do świeżych produktów każdego dnia i nie musimy robić zakupów tylko na najbliższą chwilę. Sprzęt ten stał się tak podstawowym elementem wyposażenia naszych domów i mieszkań, że mało kto zastanawia się nad tym, jak żyłoby się bez niego. Aby właściwie funkcjonowała, lodówka musi zostać umieszczona we właściwym miejscu, by nic nie wpływało na jej pracę.

Dlaczego umiejscowienie lodówki jest aż tak ważne?

Podstawową funkcją lodówki jest odebranie ciepła z jej wnętrza i odprowadzenie go na zewnątrz. Do tego wykorzystuje ona sprężarkę zasilaną prądem. Im trudniejsze staje się dla niej wymienianie ciepła, tym więcej prądu ona pobiera, zmuszona jest do intensywniejszej pracy, a w sytuacjach ekstremalnych może nawet ulec uszkodzeniu, i konieczne będzie skorzystanie z serwisu lodówek.

Jakie miejsce dla lodówki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim ważne jest zapewnienie lodówce odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Każda z lodówek posiada otwory wentylacyjne, które umożliwiają jej chłodzenie i pod żadnym pozorem nie można zakrywać żadnego z nich. Ponadto instrukcja obsługi określa zwykle minimalną odległość tylnej krawędzi od ściany. Zwykle jest to 10 cm i taka odległość jest zalecana nawet wtedy, kiedy producent nie precyzuje oddalenia urządzenia od ściany. Ma to zapewnić odpowiedni przepływ powietrza.

Każdy specjalista prowadzący serwis AGD przyzna również, że podstawową przyczyną awarii lodówki w wielu przypadkach jest umiejscowienie jej w pobliżu źródła ciepła. Niejednokrotnie z powodu braku miejsca ustawiamy nasze lodówki obok kuchenek. Zarówno podczas gotowania na gazie, jak i w czasie użytkowania piekarnika wydzielane są duże ilości ciepła, które negatywnie wpływają na działanie lodówki. Źródło ciepła ustawione w sąsiedztwie lodówki prowadzi np. do rozregulowania termostatu. Innymi przykładami złego ustawienia lodówki może być umiejscowienie jej w okolicy kaloryfera albo naprzeciw okna, przez które wpadają promienie słoneczne, zwłaszcza gdy znajduje się ono na południu.

Kiedy urządzamy wnętrze kuchni i szukamy miejsca dla lodówki, powinniśmy zadbać o to, by było ono możliwie zacienione i odległe od najróżniejszych źródeł ciepła. Unikniemy w ten sposób konieczności wezwania specjalisty z serwisu lodówek, który wytknie nam błąd złego ustawienia urządzenia.