Kiedy oddać okap do serwisu

Kiedy oddać okap do serwisu?

Okapy są popularnym elementem wyposażenia większości domowych, jak i przemysłowych kuchni, a ich zastosowanie jest gwarantem czystego, pozbawionego nieprzyjemnych zapachów, wilgoci oraz dymu, powietrza. Co jednak zrobić, gdy okap nie działa jak należy? Kiedy oddać swój sprzęt do serwisu?

Najczęstsze problemy z okapami – kiedy udać się do serwisu?

Istnieje bardzo wiele przyczyn awarii okapów. Nie ulega jednak wątpliwości, że część z nich występuje znacznie częściej i to one właśnie są głównymi przyczynami wizyt w serwisie. Przyjrzyjmy się im bliżej:

  • Sterowanie okapu nie działa – jedną z częstszych awarii, jakie dotykają okapów, jest uszkodzenie w nich modułu sterującego. Objawia się to najczęściej brakiem możliwości ustawienia jakichkolwiek parametrów, a czasami nawet brakiem możliwości włączenia urządzenia.
  • Okap nie pochłania zapachów z pomieszczenia – problem ten najczęściej spowodowany jest starymi, zapchanymi filtrami, które należy niezwłocznie wymienić. Należy pamiętać, że zniszczony może być zarówno filtr węglowy (odpowiedzialny za pochłanianie zapachów), jak i filtr przeciwtłuszczowy.
  • Okap się nie włącza – jak wcześniej zaznaczaliśmy, może wynikać to z uszkodzenia modułu sterującego. Przyczyną może być również awaria lub przepalenie się silnika okapu (silnik wymusza obieg powietrza).
  • Okap bardzo głośno pracuje – najczęściej problem ten związany jest ze starymi i zapchanymi filtrami lub uszkodzeniem łożysk silnikowych.
  • W okapie nie działa światło – dosyć prosta, ale dla wielu osób irytująca awaria polegającą na przepaleniu się diod lub co gorsze, uszkodzeniu obwodów elektrycznych sterujących oświetleniem.

Okapy są dosyć prostymi i mało skomplikowanymi urządzeniami, ale jak każdy sprzęt, mogą ulegać, mniej lub bardziej istotnym, awariom. Co jednak warte podkreślenia, większości z tych usterek da się zapobiec poprzez regularne ich czyszczenie oraz serwisowanie.